Служителите на държавното предприятие „Кабиюк“ са получили днес по две от дължимите им трудови възнаграждения. Информацията беше споделена от ръководството на предприятието в социалните мрежи.
Възможността за изплащане на част от натрупаните задължения към работниците е станала факт след превод на средства от Министерството на земеделието. По данни на ръководството, средствата са по договори от миналата година, по които министерството е имало задължения към държавното предприятие.
От ръководството в лицето на Звездалин Звездев и Ивайло Антонов посочват, че усилията за стабилизиране на тежкото финансово състояние на конезавода продължават. В момента задълженията на предприятието възлизат на около 1,5 млн. евро, като основен приоритет остава изплащането на всички дължими суми към служителите и подобряването на финансовото състояние на стопанството.
Междувременно от ръководството на ДП „Кабиюк“ съобщиха в социалните мрежи, че са сезирали Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и независимия общински съветник Петър Петров по сигнали за евентуални незаконни постройки на територията на предприятието, както и за нерегламентирано отглеждане на животни в близост до резиденцията на княз Александър Батенберг.
По информация, публикувана от Петър Петров, предстои официално да бъде сезирана и Община Шумен. Той заявява, че ще следи внимателно хода на проверката, нейната обективност и достоверност, тъй като по случая съществуват данни и твърдения за връзки между лицата, извършващи нерегламентираното отглеждане на животни, и служители, заемащи ръководни позиции в общинското предприятие „Чистота“ към БКС – Шумен.
Според публикуваната информация от ръководството на предприятието – Звездалин Звездев и Ивайло Антонов, вече са подали сигнали до БАБХ. Проверка на агенцията е била извършена във вторник, като по първоначални данни са установени сериозни нарушения и нерегламентирано отглеждане на животни. Работата по случая продължава, а институциите извършват допълнителни проверки.

